Home
Members
ULS Committees

ULS Committees

This is the list of ULS Committee Members and the Terms of Reference for the various Committees can be downloaded here

1. RULE OF LAW & STRATEGIC LITIGATION COMMITTEE
1. Daniel R Ruhweza - Chairperson
2. Andrew Karamagi - Co-Chairperson
3. Barbara Nambi
4. David Lewis
5. Nester Byamugisha
6. Kiiza Eron
7. Michael Aboneka
8. Remmy G. Wamimbi
9. Diana Rutabingwa
10. Daniel M. Walyemera
11. Faridah Bukirwa
12. Mulalira Faisal Umar
13. Patricia Atim Podong
14. Dr. Kabumba Busingye
15. Abdallah Kiwanuka

2. FEMALE LAWYERS
1. Charlotte Nalumansi - Chairperson
2. Hellen Nakiryowa – Co-Chairperson
3. Primah Kwagala
4. Birungi Kaburara
5. Doreen Nawaali
6. Bridget Nambooze
7. Winnie Walakira
8. Ann Karungi
9. Nicholas Mbabazi

3. INVESTMENT
1. Simon Peter Kinobe - Chairperson
2. Francis Gimara - Co-Chairperson
3. Timothy Masembe Kanyerezi
4. Edgar Agaba
5. Cephas Birungyi
6. Harriet Grace Magala
7. Edwin Karugire
8. Ruth Sebatindira
9. Bernard Oundo
10. James Mukasa Sebugenyi

4. STRATEGIC MOBILISATION
1. Bernard Oundo - Chairperson
2. Goddy M. Muhumuza - Co-Chairperson
3. Nicholas Ecimu
4. Morgan Gyaviira Bonna
5. Allan Rwakakooko
6. Diana Nabuuso
7. Mikka Eriya
8. Bonita Mulelengi
9. Dorah Kayondo
10. Zimbe Zefani
11. Ayebare Robert
12. Severino Twinobusingye
13. Diana Doris Akiidii
14. Isaac O. Ekirapa

5. LEGAL AID AND PRO-BONO SERVICES
1. Pheona Nabasa Wall - Chairperson
2. Godfrey Musinguzi - Co-Chairperson
3. Victoria Kirunda Kobel
4. Anita Kiddu Marie
5. Damalie Naggita-Musoke
6. Allan Tumwesigye K.
7. Josephine Kabasinguzi Kayondo
8. Asasira K. Bosco
9. Robert Kiiza Opiya-Akinya
10. Dickens Kagarura
11. Julia Zabbu
12. Namuli Lydia

6. TRAINING AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT
1. Allan Nshimye - Chairperson
2. Isaac Newton Kyagaba - Co-Chairperson
3. Fredrick Sentomero
4. Alex Matovu
5. Primah A. Kyambadde
6. Owen Mugarura
7. Daniel Lubogo
8. Julius Muhumuza
9. Eva Kentaro Mugerwa
10. Albert Mooli
11. Kabubi Andrew
12. Kajubi Muhammad
13. Muhammad Mbabazi

7. FINANCE, PLANNING & ADMINISTRATION
1. Aaron Besigye - Chairperson
2. Sharifah Lukwago - Co-Chairperson
3. Christine Nabirye
4. Barbara Kitui-Cobbinah
5. Asmahaney Saad
6. Solomon Kisambira Baleese

8. MEMBERSHIP WELFARE & SOCIAL AFFAIRS
1. Edwin Tumusiime - Chairperson
2. Collin Talemwa - Co-Chairperson
3. Daniel Evans Olwoch
4. Namulinda Peace
5. Namirembe Juliana
6. Max Manzi
7. Katuutu Charlotte
8. Nanyonjo Jamillah
9. Sam Kiriaghe

9. YOUNG LAWYERS
1. Diana Angwech - Chairperson
2. Agatha Ninsiima - Co-Chairperson
3. Patrick Turinawe
4. Ssali Alex
5. Barnabas Bamwerinde
6. Ruhinda Ronald
7. Peace Namuli
8. Mark Turyamureeba
9. Marion Angom
10. Salaama Nakasi
11. Mohamed Matovu
12. Joseph Amanya

10. IN-HOUSE LAWYERS
1. Solomon Wilson Kirunda - Chairperson
2. Sheila Nyanzi - Co-Chairperson
3. Agnes Tibayeita Isharaza
4. Joana Nakandha
5. Dorah Nagirinya Kayondo
6. Fiona Kiwanuka
7. Joanne Baganda
8. Brenda Namirembe Magoba
9. Stella Ladona Wattanga
10. Rachel Nsenge
11. Brenda Anne Akello
12. Fortunate Ingabire

11. JUDICIAL AFFAIRS COMMITTEE
1. Hussein Kashilingi - Chairperson
2. Deo Kalikumutima - Co-Chairperson
3. Mugagga Karemire Mukuve
4. Andrew Kabombo
5. Lydia Namuli Lubega
6. Mathias Ssekatawa
7. David Nambale
8. Ernest Kalibbala
9. Deepa Verma Jivram
10. Wakabala Suzan

12. RESEARCH AND PUBLICATIONS
1. Didas Bakunzi - Chairperson
2. Sarah Kitonsa - Co-Chairperson
3. Rebecca Atwiine
4. Moses Paul Sserwanga
5. Prossie Katongole Kyazze
6. Wakabala Suzan Sylvia
7. Robert Kiiza Opiya-Akinya
8. Moses Mulumba
9. Sheilla Kasolo
10. Brian Kwame Emurwon
11. Muhangi Nicholas

13. ETHICS AND PROFESSIONAL CONDUCT
1. Albert Byamugisha - Chairperson
2. Bella Pamela N. Katooro- Co-Chairperson
3. Karungi G. Lorna
4. Susan Barungi
5. Nancy Masendi
6. Francis Tumwesigye Ateenyi
7. Dutki Esta

14. LAW REFORM COMMITTEE
1. Winnie Walakira - Chairperson
2. Fredrick Mbazira
3. Afrah Mpungu
4. Nkengi Oscar Moses
5. Ahmed Ali Wakid
6. Tuhairwe Herman
7. Ayebare Robert

15. ELECTIONS COMMITTEE
1. Norah Winyi Matovu - Chairperson
2. Fredrick Mbaziira - Co-Chairperson
3. Caroline Bonabana
4. Chemisto Shuaib
5. John Mary Mugisha

16. ULS ELECTIONS APPEALS COMMITTEE
1. Ms. Lorna Juliet Amutojo - Chairperson
2. Ms. Patricia Kahiigi Asiimwe
3. Mr. Andrew Kibaya
4. Mr. Nester Byamugisha

17. ULS BENEVOLENT FUND & SACCO COMMITTEE
1. Gertrude K. Wamala - Chairperson
2. Solomon Kirunda- Co-Chairperson
3. Francis Harimwomugasho
4. Bernard Oundo
5. Silver Kayondo
6. Emily Gakiza

 

1. RULE OF LAW & STRATEGIC     LITIGATION COMMITTEE1. Daniel R Ruhweza - Chairperson2. Andrew Karamagi - Co-Chairperson3. Barbara Nambi4. David Lewis5. Nester Byamugisha6. Kiiza Eron7. Michael Aboneka8. Remmy G. Wamimbi9. Diana Rutabingwa10. Daniel M. Walyemera11. Faridah Bukirwa12. Mulalira Faisal Umar13. Patricia Atim Podong14. Dr. Kabumba Busingye15. Abdallah Kiwanuka
2. FEMALE LAWYERS1. Charlotte Nalumansi - Chairperson 2. Hellen Nakiryowa – Co-Chairperson3. Primah Kwagala4. Birungi Kaburara5. Doreen Nawaali6. Bridget Nambooze7. Winnie Walakira8. Ann Karungi9. Nicholas Mbabazi
3. INVESTMENT1. Simon Peter Kinobe - Chairperson2. Francis Gimara - Co-Chairperson3. Timothy Masembe Kanyerezi4. Edgar Agaba5. Cephas Birungyi6. Harriet Grace Magala7. Edwin Karugire8. Ruth Sebatindira9. Bernard Oundo10. James Mukasa Sebugenyi
4. STRATEGIC MOBILISATION1. Bernard Oundo - Chairperson2. Goddy M. Muhumuza - Co-Chairperson3. Nicholas Ecimu4. Morgan Gyaviira Bonna5. Allan Rwakakooko6. Diana Nabuuso7. Mikka Eriya8. Bonita Mulelengi9. Dorah  Kayondo10. Zimbe Zefani11. Ayebare Robert12. Severino Twinobusingye13. Diana Doris Akiidii14. Isaac O. Ekirapa
5. LEGAL AID AND PRO-BONO SERVICES1. Pheona Nabasa Wall - Chairperson2. Godfrey Musinguzi - Co-Chairperson3. Victoria Kirunda Kobel4. Anita Kiddu Marie5. Damalie Naggita-Musoke6. Allan Tumwesigye K.7. Josephine Kabasinguzi Kayondo8. Asasira K. Bosco 9. Robert Kiiza Opiya-Akinya10. Dickens Kagarura11. Julia Zabbu12. Namuli Lydia 
6. TRAINING AND PROFESSIONAL DEVELOPMENT1. Allan Nshimye - Chairperson 2. Isaac Newton Kyagaba - Co-Chairperson 3. Fredrick Sentomero4. Alex Matovu5. Primah A. Kyambadde6. Owen Mugarura7. Daniel Lubogo8. Julius Muhumuza9. Eva Kentaro Mugerwa 10. Albert Mooli11. Kabubi Andrew 12. Kajubi Muhammad13. Muhammad Mbabazi
7. FINANCE, PLANNING & ADMINISTRATION 1. Aaron Besigye - Chairperson2. Sharifah Lukwago - Co-Chairperson3. Christine Nabirye4. Barbara Kitui-Cobbinah5. Asmahaney Saad6. Solomon Kisambira Baleese
8. MEMBERSHIP WELFARE & SOCIAL AFFAIRS1. Edwin Tumusiime - Chairperson2. Collin Talemwa - Co-Chairperson3. Daniel Evans Olwoch4. Namulinda Peace5. Namirembe Juliana6. Max Manzi7. Katuutu Charlotte8. Nanyonjo Jamillah9. Sam Kiriaghe
9. YOUNG LAWYERS1. Diana Angwech -  Chairperson2. Agatha Ninsiima - Co-Chairperson3. Patrick Turinawe4. Ssali Alex5. Barnabas Bamwerinde6. Ruhinda Ronald 7. Peace Namuli8. Mark Turyamureeba9. Marion Angom10. Salaama Nakasi11. Mohamed Matovu12. Joseph Amanya
10. IN-HOUSE LAWYERS1. Solomon Wilson Kirunda - Chairperson 2. Sheila Nyanzi - Co-Chairperson3. Agnes Tibayeita Isharaza4. Joana Nakandha5. Dorah Nagirinya Kayondo6. Fiona Kiwanuka7. Joanne Baganda8. Brenda Namirembe Magoba9. Stella Ladona Wattanga10. Rachel Nsenge11. Brenda Anne Akello12. Fortunate Ingabire
11. JUDICIAL AFFAIRS COMMITTEE1. Hussein Kashilingi - Chairperson 2. Deo Kalikumutima - Co-Chairperson3. Mugagga Karemire Mukuve4. Andrew Kabombo5. Lydia Namuli Lubega6. Mathias Ssekatawa7. David Nambale8. Ernest Kalibbala9. Deepa Verma Jivram10. Wakabala Suzan 
12. RESEARCH AND PUBLICATIONS1. Didas Bakunzi - Chairperson2. Sarah Kitonsa - Co-Chairperson 3. Rebecca Atwiine4. Moses Paul Sserwanga5. Prossie Katongole Kyazze6. Wakabala Suzan Sylvia7. Robert Kiiza Opiya-Akinya8. Moses Mulumba9. Sheilla Kasolo10. Brian Kwame Emurwon11. Muhangi Nicholas
13. ETHICS AND PROFESSIONAL CONDUCT 1. Albert Byamugisha -  Chairperson2. Bella Pamela N. Katooro- Co-Chairperson 3. Karungi G. Lorna4. Susan Barungi5. Nancy Masendi6. Francis Tumwesigye Ateenyi7. Dutki Esta
14. LAW REFORM COMMITTEE1. Winnie Walakira - Chairperson2. Fredrick Mbazira3. Afrah Mpungu4. Nkengi Oscar Moses5. Ahmed Ali Wakid6. Tuhairwe Herman7. Ayebare Robert
15. ELECTIONS COMMITTEE1. Norah Winyi Matovu - Chairperson2. Fredrick Mbaziira - Co-Chairperson3. Caroline Bonabana4. Chemisto Shuaib5. John Mary Mugisha
16. ULS ELECTIONS APPEALS COMMITTEE1.  Ms. Lorna Juliet Amutojo - Chairperson2.  Ms. Patricia Kahiigi Asiimwe3.  Mr. Andrew Kibaya4.  Mr. Nester Byamugisha
17. ULS BENEVOLENT FUND & SACCO COMMITTEE 1. Gertrude K. Wamala - Chairperson2. Solomon Kirunda- Co-Chairperson3. Francis Harimwomugasho4. Bernard Oundo5. Silver Kayondo6. Emily Gakiza

Events

Oct 04
ULS Rule of Law Day
ULS Rule of Law Day 2019